Kivikon jäätelötehdas alkaa valmistaa jäätelötuutteja

Itä-Helsingissä jäätelöjä valmistava suomalaisyritys laajentaa tuotevalikoimaansa merkittävästi.

Itä-Helsingin Kivikossa sijaitseva Kolmen Kaverin Jäätelö Oy alkaa valmistaa jäätelötuutteja.

Yritys ei ole aiemmin valmistanut tuutteja, vaan jäätelöpurkkeja ja jäätelöpuikkoja.

Tuuttien tekeminen on monimutkaista, mikä selittää sen, ettei pienemmillä jäätelövalmistajilla ole ollut rahkeita niitä valmistaa, kerrotaan yrityksen tiedotteessa.

Muutama vuosi sitten Kivikon yritysalueelle rakennettuun jäätelötehtaaseen 3 Kaveria halusivat ehdottomasti teknologiaa, jolla tehdä jäätelöpuikkoja ja -tuutteja.

Teknologian käyttöönotto ei kuitenkaan ole ollut ihan helppoa, vaan tuuttien tekoa on harjoiteltu jo vuoden päivät.

– Ensin piti löytää sopiva jäätelön koostumus, joka pysyisi tuutissa, ja sitten tehdä siihen sopiva suklaakuori. Kun nämä saatiin kuntoon, alettiin hioa erilaisia kastikkeita, kinuskia, vaniljaa ja pistaasia, ja miettiä, miten niitä saataisiin mahdollisimman paljon tuuttiin, kertoo tuotekehityksestä vastannut Sauli Saarnisto, joka on myös yksi yrityksen perustajista.

Yrityksen mukaan jäätelötuuteissa on yleensä ollut kastiketta keskimäärin noin kymmenisen prosenttia, mutta 3 Kaveria päätti tuplata kastikkeen määrän omissa tuuteissaan.

Ensimmäiset 3 Kaverin kauppoihin maaliskuussa 2022 saapuvat tuutit ovat nimeltään Kinuski & Merisuola, Suklaa & Vanilja sekä Pistaasi.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.