Skeittipuistohanke on siirtynyt Munkkiniemestä kantakaupunkiin

Kuvituskuva

Skeittipaikkaa ei aiotakaan rakentaa Munkkiniemen Munkinpuistoon vaan Helsingin kantakaupunkiin Pikku Huopalahteen.

Helsingin kaupungin osallistuvassa budjetoinnissa OmaStadissa toteutukseen valittu skeittipuistohanke on siirtynyt Munkkiniemen Munkinpuistosta Pikku Huopalahteen.

Pikku Huopalahdessa skeittipaikka on tarkoitus toteuttaa Tilkanniityn hiekkakentälle.

– Munkinpuistossa tehtävät sekaviemärin saneeraustyöt hankaloittaisivat skeittipaikan toteuttamista ensi vuonna, ja yhteensovittamisesta aiheutuisi ylimääräisiä suunnittelukustannuksia, kerrotaan OmaStadin nettisivuilla.

Tilkanniittyä mietittiin skeittipaikan sijainniksi jo hankkeen alussa, mutta kenttä oli silloin varattu Haaganpuron kunnostuksen välivarastointi- ja läjityskentäksi.

Kaupungin mukaan Haaganpuron kunnostus on nyt kuitenkin edennyt niin nopeasti, että skeittipaikan aiotuksi sijainniksi voidaan palauttaa Tilkanniityn kenttä.

– Kenttä tyhjennetään suunniteltua aiemmin. Näin ollen skeittipaikka voidaan suunnitella Pikku Huopalahteen, kuten alun perin toivottiin.

OmaStadiin jätetyssä ideassa toivottiin uutta skeittipaikkaa nimenomaisesti Meilahden, Pikku Huopalahden tai Ruskeasuon alueelle.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.