Vappu lähestyy.
Vappu on perinteinen työntekijöiden ja opiskelijoiden erityinen juhla. Opiskelijoille se on aina tarkoittanut bilettämistä, teekkareille erityisesti, vaikka kyllä muutkin toki osaavat.
Vapun perinteeseen on kuulunut se, että säällä ei ole mitään merkitystä. Bileet järjestetään. Tämä vuosi ei liene poikkeus. Vai onko?
Harva on nähnyt näin erikoista ja tulehtunutta poliittista tilannetta. Se on kestänyt vajaat kolme vuotta, ja näyttää jatkuvan. Hallituksen kannatus pienenee, opposition suosio kasvaa, työttömyys kasvaa, sote-palvelut kärsivät, ja ennen kaikkea monilla kansalaisilla ja yrityksillä ei ole uskoa tulevaisuuteen. Tätä kaikkea on aivan turha selittää kansainvälisillä ongelmilla. Tilannetta eivät myöskään ratkaise ulkoiset tekijät. Meidän on se tehtävä.
Miten nämä asiat, Vappu ja taloustilanne, liittyvät toisiinsa? No, siten, että Vappuna kuullaan normaalisti poliittisia puheita, jotka kuvastavat erinomaisesti kansalaisten tuntoja. Näin varmaan tänäkin vuonna.
Vappupuheilla ei tietenkään tehdä ratkaisuja, mutta ne kuvaavat sitä, mitä mieltä ihmiset ovat asioista, ja mihin suuntaan he haluaisivat niitä kehittää. Tänä vuonna Vapulla voi olla aivan erityinen merkitys monille. Vappupuheet tulevat olemaan tiukkasävyisiä. Hallituksen, erityisesti pääministerin eroa on jo vaadittu. Sitä tultaneen vaatimaan myös edelleen, ehkä vielä aiempaa kovempaan sävyyn.
Kaikki tietävät, että hallitus voi olla vallassa joko neljä vuotta, tai siihen saakka, kun eduskunnan enemmistö antaa sille luottamuksensa, tai kun hallitus itse toteaa, että se ei ole toimintakykyinen.
Hallituksen toimintakykyä on joskus testattu silloin, kun hallituspuolueet ovat tärkeissä asioissa kovasti erimielisiä. Tuolloin on pääministeri saattanut ilmoittaa, että nyt riittää, ja jättänyt hallituksen eroilmoituksen.
Suomessa ei ole käytäntöä, jonka mukaan hallituksen kannatuksen murentuessa kansan silmissä hallitus eroaisi. Kannatuksen mittaamiseen ei ole virallista metodia.
Mielipidemittaukset kuvaavat tilannetta omalla tavallaan. Jos kehitys on pidemmän aikaa samansuuntainen, tuloksilla on merkitystä.
Toinen tapa hallituksen toimien arvioimiseen ovat eri alojen asiantuntijoiden mielipiteet. Nykyisen hallituksen päätöksiä ovat arvostelleet kansantalouden asiantuntijat, yritys- ja liiketoiminnan asiantuntijat, sote-asiantuntijat jne. Olisi valtavan hienoa kansakunnan kehityksen kannalta, että hallituksen edustajat hyväksyisivät sen, että jossakin menee raja, jonka jälkeen ei ole enää mielekästä jatkaa samaan tyyliin, vaan antaa kansalle vaalien avulla kertoa, miten asioita tulisi kehittää. Ei voi olla hallituksen edustajillekaan kovin palkitsevaa pitää jatkuvasti tiedotustilaisuuksia, joista kukaan ei pidä, ja joissa itselläkään ei ole kivaa.
Mutta kaikesta huolimatta Hauskaa Vappua!
Taisto Hujala
varatuomari
yrittäjä
Tuusula
taisto.hujala@icloud.com

