Kallioleikkausta lujitetaan Kirkkonummella

Vantaan Kalkkikalliolla tehtiin huhtikuussa esivalmisteluja lujitusurakkaa varten ja irtonainen kiviaines poistettiin koneellisesti kallion seinästä.

Kallioleikkauksia lujitetaan vilkkaiden maanteiden varsilla pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella syksyn 2021 aikana.

Kallioleikkausten lujitusurakan kohteet sijaitsevat suurelta osin Kehä III:n varrella. Urakkakohteita on yhteensä seitsemän.

Kirkkonummella kallioleikkausta lujitetaan Kehä III:lla Sundsbergin kohdalla. Muita urakkakohteita Kehä III:lla ovat Itäväylä, Kalkkikallio ja Mynttilä. Kallioleikkauksia vahvistetaan myös valtatie seitsemällä Kulloon kohdalla ja Kehä III:n rampilla lännen suuntaan. Kantatie 51 saa lujituskohteen Kasabergetin kohdalle.

Kallioleikkausten lujitustyöt alkoivat syyskuussa Kehä III:n Kalkkikallion kohteesta. Kaikkien kohteiden on määrä valmistua marraskuun loppuun mennessä.

Kallioleikkausten lujittamisesta tiedotti Uudenmaan Ely-keskus.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.