Kaupungin mukaan kiinteistönomistajat näkevät Vantaan ratikan kehittävän kaupunkia myönteisesti, jos ratikka toteutuu.
Vantaan kaupunki on julkaissut Vantaan ratikkaan liittyvän kiinteistönomistajakyselyn tuloksia.
Kysely toteutettiin 24.11.-31.12.2021 ja siihen vastasi yhteensä 78 vastaajaa.
Kiinteistönomistajien vastauksissa painottuvat asunto-osakeyhtiöiden vastaukset.
Vantaan kaupungin tiedotteen mukaan pääosin ratikan mahdollinen rakentaminen nähdään Aviapoliksen, Tikkurilan ja Hakunilan suuralueita kehittävänä asiana, joka vahvistaa erityisesti alueiden vetovoimaa ja saavutettavuutta.
– Aviapolis ja Hakunila nähdään nyt autolla hyvin saavutettavina, ja ratikan nähdään vahvistavan saavutettavuutta myös joukkoliikenteellä. Lisäksi ratikan nähdään tuovan lisää vetovoimaa kaikille suuralueille, kertoo yleiskaavasuunnittelija Eeva-Maria Niemi tiedotteessa.
Aviapoliksessa esiin nousevat pyöräilyn ja käveltävyyden kehittäminen.
Hakunilassa nähdään olevan paljon kehityspotentiaalia erityisesti asumisen ja palveluiden näkökulmasta ja ratikan koetaan nostavan alueen profiilia ja houkuttelevuutta. Osassa vastauksista tuli myös esiin huoli Hakunilan omaleimaisen vehreyden säilyvyydestä. Tikkurilan nähdään entisestään vahvistavan asemaansa vahvana aluekeskuksena.
Kysely järjestettiin kiinteistönomistajien näkemysten kartoittamiseksi Vantaan ratikan kaavarungon suunnittelutyön taustaksi.
Syksyllä 2021 järjestettiin myös ratikkapeli lapsille ja nuorille.



