Viatekin talo kaavoitettiin asuinkäyttöön Tapiolassa

Näkymä Tapiolassa, arkistokuva

Espoon kaupunginhallitus hyväksyi 10. helmikuuta Tapiolan keskus -asemakaavan muutoksen.

Kaavamuutoksen tavoitteena on käyttötarkoituksen muutoksella mahdollistaa rakennustaiteellisesti arvokkaan liike- ja toimistorakennuksen käyttö asumiskäyttöön.

Suunnittelualueena oleva tontti sijaitsee Tapiolan keskuksen länsiosassa, Länsituulenaukion länsilaidalla. Suunnittelualueella on Aarne Ervin suunnittelema ja vuonna 1966 valmistunut kahdeksankerroksinen liike- ja toimistorakennus.

Kiinteistö Oy Raitinlukon omistama rakennus tunnetaan myös nimellä Viatekin talo.

– Rakennus on rakennustaiteellisesti arvokas ja Tapiolan alkuperäisen kaupunkikuvaan kuuluvana säilytettävä ja tärkeä, todetaan kaupungin tiedotteessa.

Kaupunginhallitus tarkensi esitystä niin, että maantasokerrokseen ei sallita asumista eikä asuntojen aputiloja.

– Rakennuksen maantasokerrokseen tulee sijoittaa liike- ja palvelutiloja, jotka avautuvat toiminnallisesti ja visuaalisesti keskuksen kävelykatumiljööseen sitä elävöittäen.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.