Uusi seinämaalaus valmistui Karakallioon

Anni Kinnusen teos Sarastus. Kuva: Ilkka Vuorinen

Kuvataiteilija Anni Kinnusen valokuvateos Sarastus on valmistunut osoitteessa Karakalliontie 1 sijaitsevan asuinkerrostalon ulkoseinään.

Kerrostalo on Espoon Asunnot Oy:n kiinteistö, eli siinä on kaupungin vuokra-asuntoja.

Anni Kinnusen teos valittiin toteutettavaksi vuonna 2022 järjestetyssä kaksivaiheisessa teoshaussa, jossa etsittiin uutta taideteosta Espoon Asuntojen kiinteistöön.

Rakennuksessa aiemmin ollut kuvataiteilija Teemu Mäenpään ikoninen seinämaalaus suukottavasta pariskunnasta poistui julkisivusta kiinteistön peruskorjauksen yhteydessä.

Teossuunnitelmassaan Kinnunen on ottanut huomioon Karakallion alueen asukkaat ja ikärakenteen pyrkien toteuttamaan aikaa kestävän teoksen, joka tarjoaa tilaa katsojan mielikuvitukselle ja omalle ajatusleikille.

Näyttävä teos ei uppoa ympäristöönsä, vaan on luonteva osa sitä.

– Kasviaihe on suunniteltu niin, että se elää vuorokauden ja vuodenaikojen mukana. Jokaisen vuodenajan värit korostavat teoksesta eri kohtia. Aamu- ja ilta-aurinko lämmittää teoksen hetkellisesti, ja talvella teos tuo valoa ympäristöön, Anni Kinnunen kertoo tiedotteessa.

Teoksen tilaaja oli Espoon Asunnot Oy. Hankkeen taidekoordinoinnista ja tuotannosta vastasi Upeart. Teoksen toteuttamiseen on saatu tukea Taiteen edistämiskeskukselta.

Teos ilmasta nähtynä. Kuva: Ilkka Vuorinen

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.