
Espoon kaupunginhallituksen maaliskuussa 2026 tekemän päätöksen mukaisesti Espoossa ollaan laajentamassa maksullisen pysäköinnin vyöhykkeitä.
Tapiolan ja Otaniemen alueilla liikennemerkkien muutostyöt aloitetaan lokakuussa.
– Kuljettajia pyydetään tarkkailemaan liikennemerkkejä pysäköidessään, sillä maksullisuus astuu heti voimaan, kun liikennemerkit on vaihdettu. Pysäköinnin maksullisuus osoitetaan kuvan mukaisilla liikennemerkeillä. Tiedotteen lopussa olevista linkeistä voi ladata kartan ja luettelon kaduista, joilla muutoksia tapahtuu, tiedottaa Espoon kaupunki.
Pysäköinti maksaa 1. vyöhykkeellä 3,5 euroa tunnilta ja 2. vyöhykkeellä 2,5 euroa tunnilta.
Maksullinen pysäköinti tulee olemaan voimassa arkisin kello 8–20, lauantaisin kello 8–18 ja vyöhykkeellä 1 myös sunnuntaisin kello 8–18.
Liikennemerkit osoittavat maksullisuuden voimassaolon. Pysäköinti on maksutonta ja sallittu ilman aikarajoitusta muina aikoina.


