Espoon suurin K-Market avataan lokakuussa

Kuvituskuva

Otaniemessä avataan K-Market Maarinsolmu torstaina 19. lokakuuta.

Asiasta kerrottiin myymälän facebooksivulla. Siellä julkaistun tiedon mukaan kyseessä on Espoon suurin K-Market. Duunitorilla kesällä julkaistussa työpaikkailmoituksessa kerrottiin niin ikään, että K-Market Maarinsolmusta tulee Espoon suurin K-Market.

Kesko tiedotti kesällä 2022, että K-Market Maarinsolmu on kooltaan noin 1000 neliömetriä.

K-Market Maarinsolmun kauppias on Juuso Kauppinen.

– Kauppiasuran aloittaminen Maarinsolmussa tuntuu hienolta mahdollisuudelta. Olen asunut viimeiset kahdeksan vuotta kivenheiton päässä Otaniemestä, joten alue on tuttua. On myös hienoa päästä rakentamaan täysin uutta ja upeaa K-ruokakauppaa kasvavalle alueelle. Lähden tekemään nöyränä työtä houkuttelevan kaupan rakentamiseksi aivan Kehä 1:sen varteen, Raidejokerin pysäkin viereen, Juuso Kauppinen kertoi Keskon tiedotteessa viime toukokuussa.

K-Marketeilla on yleisesti ottaen Keskon myymälöistä pienin myymäläkoko. Sitä isompia ovat K-Supermarketit ja K-Citymarketit.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.