Uusi frisbeegolfrata sijaitsee Vanhan Kormuniityn alueella lähellä Hakunilan keskustaa.
Hakunilan frisbeegolfrata on valmistunut Hakunilan urheilupuiston kupeeseen. Rata on 9-väyläinen. Koreista ja heittopaikoista kuusi on pellon puolella ja kolme metsässä.
Avajaisia vietetään keskiviikkona 11.9. kello 16 alkaen. Tilaisuus aloitetaan kaupungininsinööri Henry Westlinin avajaispuheella, minkä jälkeen ohjelmassa on kaupungin järjestämä avajaiskierros.
– Asukkaat voivat halutessaan seurata noin tunnin kestävää avajaispelikierrosta tai aloittaa heti oman pelinsä. Kolmekymmentä ensimmäistä avajaisiin saapuvaa saa ensimmäiselle kierrokselle mukaansa juoman ja Vantaa-kiekon, tiedotti Vantaan kaupunki.
Frisbeegolfrata äänestettiin voittoon kaupungin osallistuvassa budjetoinnissa jo vuonna 2020. Kaupungin mukaan sopivan paikan etsiminen hidasti hankkeen toteuttamista, sillä Hakunilan urheilupuiston alueella on paljon erilaista toimintaa.
– Frisbeegolfradan toteutuksessa on huomioitu, että alue sijaitsee riittävällä etäisyydellä muista toiminnoista, kuten urheilupuiston hiihtoladuista ja ulkoilureiteistä. Uusi frisbeegolfrata lyhentää peltoalueilla kulkevaa Hakunilan koirahiihtolatua hieman, muttei vaikuta lähialueiden muuhun käyttöön, kerrottiin tiedotteessa.