Pitäjänmäen purkutontille rakennuslupa uusille taloille

Kutomotie 1:n aluetta marraskuussa 2022. Kuva: Jani Jakonen

Keskeisellä ja näkyvällä paikalla Pitäjänmäentien varressa seisoo tyhjänä laaja rakentamaton alue, jolta purettiin Vehon entinen automyymälä, autokorjaamo ja Stockmannin varastorakennuksia vuonna 2020.

Kutomotie 1:n alueelle on suunniteltu yksi Pitäjänmäen lähivuosien suurimmista uudistuksista, jossa perinteistä yritys- ja teollisuusaluetta muutetaan pääosin asuinkäyttöön.

Purkualueella saattaa alkaa uusien talojen rakentaminen lähiaikoina, sillä Helsingin kaupunki myönsi maaliskuussa rakennusluvan Asunto Oy Helsingin Pitäjänmäen Asunnoille.

Rakennuslupa käsittää yhden asuinkerrostalon, maanalaisen pysäköintihallin sekä asuin-, liike- ja toimistorakennuksen rakentamisen.

Asuinkerrostalosta on tulossa kahdeksankerroksinen itsenäinen rakennus. Asuin-, liike- ja toimistorakennus on 3-lamellinen ja 2-10-kerroksinen hybridirakennus.

Myönnetyn rakennusluvan mukaan kohteeseen tulee kaikkiaan 230 vuokra-asuntoa. Maantasokerroksiin on tulossa liike- ja toimistotiloja.

Aivan kaikkia Kutomotie 1:n vanhoja rakennuksia ei ole purettu. Alueen historiasta jäävät muistuttamaan Stockmannin entinen vaateneulomo eli ateljeerakennus, entinen bensiiniasema mainostorneineen sekä lämpökeskuksen 23 metriä korkea punatiilinen savupiippu.

Kutomotie 1:n aluetta marraskuussa 2022. Kuva: Jani Jakonen

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.