Tuusulan seuraava osallistuva budjetointi suunnataan lapsille ja nuorille

Kuvituskuva

Tuusulan kunnan seitsemäs osallistuvan budjetoinnin kierros käynnistyy syyskuun lopussa.

Tällä kertaa päätösvalta kunnan varojen käytöstä annetaan lapsille ja alle 18-vuotiaille nuorille.

– Syksyllä 2025 käynnistyvä Tuusulan osallistuvan budjetoinnin (osbu) kierros on tällä kertaa suunnattu lapsille ja nuorille. Määrärahaa on käytettävissä aiempien kierrosten tapaan 200 000 euroa ja toteutuksen kesto on kaksivuotinen, tiedottaa kunta.

Tuusulassa on tällä hetkellä noin 8 400 alle 18-vuotiasta asukasta.

– Lapsille ja nuorille suunnattu osbu mahdollistaa heidän äänensä kuulumisen luotaessa viihtyisää ja hyvinvoivaa Tuusulaa. Tuleva kierros linkittyy myös vahvasti Tuusulan Lapsiystävällinen kunta -työhön. Osallistuvan budjetoinnin prosessia on kehitetty lapsiystävällisesti lasten kanssa Valta lapsille -työpajoissa sekä yhdessä nuorten neuvonantajaryhmän kanssa.

Osallistuvan budjetoinnin seuraava kierros alkaa 29.9.–19.10. monikanavaisella ideahaulla.

Ideoida saavat kaikki alle 18-vuotiaat joko sähköisesti tai paperilla. Edellisellä kierroksella ideoita saatiin 860 kappaletta, ja niistä lasten jättämiä oli arviolta noin kolmannes.

Ideointia voidaan tehdä niin päiväkodeissa ja kouluissa päivän aikana kuin osbu-kiertueella, jossa kunta jalkautuu nuorisotiloille, pääkirjastoon sekä muihin paikkoihin. Näihin paikkoihin pääsevät muillakin paikkakunnilla kouluissa olevat ja esimerkiksi kotona hoidettavat lapset mukaan. Osbu-kiertue käynnistyy 30.9. Hyrylässä pääkirjastolla.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.