Jokelan tiilitehtaalla avautui näyttelytila

Jokelan tiilitehtaan Konehuone-näyttelytila. Kuva: Tarja Kärkkäinen

Jokelan 150-vuotisjuhlien kunniaksi Jokelan tiilitehtaan entisestä konehuoneesta on tullut 17.4.–29.9. väliseksi ajaksi näyttelytila Konehuone, jossa on esillä jokelalaisten taiteilijoiden ja tekijöiden teoksia.

Huhtikuun puolesta välistä syyskuun loppuun Jokelan tiilitehtaan Konehuone-näyttelytilassa (Nukarintie 5) on luvassa vaihtuvia näyttelyitä, joissa jokelalaiset taiteilijat ja tekijät esittelevät mosaiikkia, keramiikkaa, naivismia, mystiikkaa, tilateoksia, maalauksia ja valokuvia.

Näyttelykauden aloitti Jokelan Kansalaisopiston kädentaito- ja kuvataideryhmien kevätnäyttely, joka päättyi 21. huhtikuuta. Loppukevään ja kesän aikana Konehuoneessa on luvassa muun muassa näyttelyt nimeltään Suora värilähetys Jokelasta, Tiilen viemää ja Kotikylän savesta.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.