
Kruununhaassa Aleksanterinkadun ja Meritullintorin kulmauksessa sijaitseva historiallinen tiilimakasiinirakennus on tarkoitus peruskorjata lähiaikoina.
Kyseessä on Uusi tulli- ja pakkahuone vuodelta 1853.
Rakennus on peruskorjattu päiväkotikäyttöön 1980-luvulla ja nykyisin siinä toimivat päiväkoti Aleksi ja ruotsinkielinen daghemmet Alexia. Tulli- ja pakkahuoneena rakennuksen käyttö päättyi kun Katajanokan tulli- ja pakkahuone valmistui vuonna 1901.
Rakennus säilyy päiväkotikäytössä nyt suunnitellun uuden peruskorjauksen jälkeenkin.
Helsingin kaupungin rakennusvalvonta on myöntänyt kesäkuun loppupuolella luvan suojellun päiväkotirakennuksen peruskorjaus- ja muutostöille.
Luvan mukaan kohteeseen tehdään peruskorjaus, jonka yhteydessä rakennetaan ullakolle uusi, aiempaa laajempi ilmanvaihtokonehuone entisen konehuoneen paikalle.
Kohteeseen tehdään uusi alapohja ja perustusrakenteet korjataan.
– Uusi alapohjarakenne tehdään kantavana laattana. Tehdään uudet salaojat ja uusi radonputkisto, kerrotaan rakentamisluvassa.
Lisäksi muun muassa rakennuksen ja piha toiminnallisuutta, esteettömyyttä ja teknisiä ratkaisuja parannetaan. Päiväkodin tilaratkaisuja päivitetään.
Uuden tulli ja pakkahuoneen lähellä sijaitsee Vanha tulli- ja pakkahuone, joka on peräisin 1700-luvun puolivälistä.


