Suomikoriksen legenda Greg Joyner on ToPon Hall Of Famen uusi jäsen. Kisahallissa ToPo-Lahti ottelun yhteydessä suoritettua palkitsemista oli saapunut kunnioittamaan suuri joukko vanhoja ToPo-tähtiä: mm. Kari-Pekka ”Pere” Klinga, Leon ”Leksa” Huff, Jukka ”Suhina” Suhonen, Manne Pyykkö ja Antti Isomäki.
ToPon (6 kautta) lisäksi Greg edusti urallaan Panttereita (4), KTP:tä (2), Honkaa (1), HNMKY:tä (1) ja PeKaa (1). Pelikausia kertyi 14, joissa 450 pääsarjan ottelua. Tilastoihin kertyi huikeat 14,8 pistettä ja 9,3 levypalloa ottelua kohden.
SM-sarjan lisäksi Greg ehti edustaa myös Suomen maajoukkuetta ja rohmusi yhteensä 3 mestaruutta, 4 hopeaa ja yhden pronssin sekä 4 Cupin mestaruutta. Vuoden puolustuspelaajaksi Greg palkittiin peräti neljästi.
Pelaajauran jälkeen Greg valmensi ToPossa lukuisia vuosia, joista pisin putki syntyi -87 poikien kanssa ja joiden kanssa saavutti myös useampia mestaruuksia. ToPon lisäksi Greg on valmentanut pitkään Rekolan Urheilijoissa.