
Mellunpuiston rakennushanke Mellunmäessä on käynnistynyt.
Hankkeessa purettiin seitsemän vanhaa taloa ja niiden paikalle rakennetaan 17 uutta asuinkerrostaloa, jotka muodostavat Mellunpuistoon uuden korttelin.
Uudessa Mellunpuistossa on tilaa 2 000 asukkaalle.
Luvassa on energiatehokasta, esteetöntä, eri elämäntilanteisiin istuvaa asumista moderneissa asunnoissa.
– Mellunpuisto käynnistää Mellunmäen metroaseman ympäristön uudistumisen. Metroaseman viereen suunnitellaan asunto- ja liiketilaa sekä ratikkaa, jolla jatkossa pääsee lentoasemalle asti. Myös kaupungin palvelut paranevat ja monipuolistuvat Mellunpuiston lähellä, sanoo projektinjohtaja Ritva Tanner Helsingin kaupungilta.
Helsingin kaupungin tavoitteena on, että korttelin rakentaminen etenee ripeästi ja Mellunmäkeen saadaan jo lähivuosina uutta asuntotarjontaa Mellunpuistosta.
Mellunpuiston uudistava täydennysrakentaminen sai alkusysäyksensä asunto-osakeyhtiöaktiivien ideasta vuosia sitten.
He halusivat, että Pallaksentie 1:n ja Ounasvaarantie 2:n 1960-luvulla rakennettuja taloja ei ryhdytä peruskorjaamaan, vaan niiden paikalle rakennetaan uusia taloja. Visiosta on nyt tulossa totta.
