Kansallisarkisto peruskorjataan Kruununhaassa

Kansallisarkiston julkisivu Rauhankadulle. Kuva: Erkki Ölander / Sarc + Sigge Arkkitehdit

Rauhankadulla sijaitsevan Kansallisarkiston henkilöstö on muuttanut väistötiloihin kaksi ja puoli vuotta kestävän peruskorjauksen ja muutostöiden alta.

Korjaustyöt valmistuvat syksyllä 2028.

Kansallisarkiston päärakennus koostuu vuonna 1890 valmistuneesta päärakennuksesta sekä vuosina 1928 ja 1972 toteutetuista laajennusosista.

Edellinen laajempi peruskorjaus on tehty 1960–70-lukujen vaihteessa viimeisimmän laajennuksen yhteydessä.

Nyt toteutettavassa koko kiinteistön kattavassa peruskorjaus- ja perusparannushankkeessa muun muassa uusitaan talotekniset järjestelmät, kunnostetaan julkisivut, vesikatot ja piha-alueet ja tehdään rakennushistoriallisesti arvokkaiden sisätilojen konservointitöitä.

– Peruskorjauksen yhteydessä asiakaspalvelulle toteutetaan nykyaikaiset ja toimivat tilat tutkija- ja kirjastotiloineen. Työtilat uudistetaan Kansallisarkiston, Suomen Akatemian ja Opetushallituksen toimintaa tukevaksi yhteiseksi työympäristöksi. Muutokset tehdään Kansallisarkiston toiminta ja historialliset arvot turvaten. Rakennukseen jää edelleen mittava osa Kansallisarkiston arkistotiloista, tiedottaa Senaatti-kiinteistöt.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.