Fredrikintorin peruskorjaus alkaa Punavuoressa

Ilmakuva torialueesta. Torin oikealla laidalla kulkee Fredrikinkatu. Kuva: Kalle Kyläkoski

Fredrikintorin peruskorjauksen työt alkavat Punavuoressa joulukuun alussa työalueen aitaamisella, puiden suojaamisilla ja liikennejärjestelyillä.

Punavuorenkadulta ajo Fredrikinkadulle suljetaan remontin ajaksi.

– Peruskorjauksessa uusitaan torin istutukset ja päällysteet sekä korjataan torialueen ja kadun painumat. Myös torin valaistus ja kalusteet uusitaan. Luvaton pysäköinti torialueella estetään pollareilla, ja torimyyjien mahdollisuus lyhytaikaiseen lastaus- ja jakelupysäköintiin säilyy, tiedottaa Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala.

Torin nykyiset puut säilytetään.

Näiden lisäksi torille istutetaan kolme uutta puuta ja rakennetaan kolme uutta istutusaluetta. Istutusalueille tulee monilajisia ja kukkivia istutuksia. Niiden yhteyteen asennetaan lisää penkkejä.

Torialueella oleva vesiposti uusitaan, ja se sijoitetaan torialueen keskelle, Punavuorenkadun eteläpuolelle.

HSY:n ylläpitämästä vesipostista voi kuka tahansa ulkoilija hakea vettä janoonsa.

– Peruskorjauksessa huomioidaan myös torin tapahtumakäyttö. Urakassa uusittavat sähkö- ja vesiliitännät sekä jätehuolto toimivat niin torikaupan kuin tapahtumienkin tukena.

Fredrikintorin peruskorjaus valmistuu syksyllä 2026.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.