Vuosaaren kauppakeskus Columbuksessa sijaitseva K-Supermarket Vuosaari muutetaan vuonna 2024 K-Citymarketiksi.
Muutoksen myötä kaupan valikoima kasvaa, myymälätila lähes tuplaantuu ja nimi muuttuu K-Citymarket Columbukseksi.
Muutostyöt Vuosaaressa alkavat alkuvuodesta 2024 ja valmistuvat kesään 2024 mennessä. Kauppa palvelee muutostöiden ajan normaalisti.
Kauppakeskus Columbuksessa on aiemminkin ollut K-Citymarket.
Entinen K-Supermarket Meritie kasvoi Citymarketiksi vuonna 2006 kun kauppakeskuksen laajennusosa valmistui.
Syksyllä 2016, kymmenen vuotta avaamisensa jälkeen, Citymarket pienentyi takaisin K-Supermarketiksi ja nimeksi tuli K-Supermarket Vuosaari, kerrotaan internetistä löytyvässä Vuosaaren toimitilaselvityksessä vuodelta 2018.
Nyt Kesko perustelee K-Supermarketin muuttamista K-Citymarketiksi sillä, että muutoksella vastataan Vuosaaren kasvavan alueen ja sen asukkaiden tarpeeseen.
Keskon tiedotteen mukaan asiakaspalautteissa on pitkään toistunut toive monipuolisemmasta käyttötavaravalikoimasta erityisesti vaatteineen ja kenkineen.
Muutoksen myötä K-Citymarkettien määrä Suomessa kasvaa 82 kauppaan.
– Meille on erittäin tärkeää olla mukana kasvavassa kaupungissa. Vuosaari on vireä alue, jonka asukkaille halutaan tarjota nykyistä parempia palveluita. Vuosaari on myös kätevästi liikenteen solmukohdassa: tulevaan K-Citymarket Columbukseen on helppo tulla niin julkisilla kuin autolla, mikä on olennaista kestävän kaupungin kannalta, kertoo Keskon pääkaupunkiseudun aluejohtaja Laura Rissanen tiedotteessa.


