Jukka Mäkelän muotokuva paljastettiin

Kaupunginjohtaja Kai Mykkänen (vasemmalla), Jukka Mäkelä ja taiteilija Markku Järvelin Mäkelän muotokuvan paljastustilaisuudessa 28.5.2025. Kuva: Kerttu Penttilä

Espoon kaupunginjohtajana vuosina 2011–2025 toimineen kaupunkineuvos Jukka Mäkelän muotokuva on paljastettu Espoon Kulttuurikeskuksessa.

Mäkelän muotokuva on sijoitettu Espoon valtuustotalon lämpiöön, jossa ovat sijoitettuina myös muiden aiempien kaupunginjohtajien muotokuvat.

– Muotokuvan on maalannut taiteilija Markku Järvelin. Perinteiseen tapaan Mäkelä sai itse valita muotokuvansa toteuttajan. Järvelinin töissä yhdistyvät piirrostaidon tuoma valokuvantarkkuus sekä muotokuvamaalauksen taidokkuus, tiedotti Espoon kaupunki muotokuvan paljastuksen jälkeen.

Espoon kaupunkiympäristön toimiala antoi Jukka Mäkelälle eläkelahjaksi Tapiola-penkin, jonka sijainti Espoossa annettiin Mäkelän päätettäväksi. Hänen toiveensa mukaisesti sijoituspaikaksi valikoitui WeeGee-talon piha-alue, joka on juuri uudistettu. Penkki on valmistettu kaupunkitekniikan keskuksen puutyöverstaalla ja se on asennettu paikoilleen.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.