Kaivokselan kuntoportaiden rakentaminen alkaa

kuvituskuva

Kaivokselan portaat ovat kolmannet Vantaan kaupungin kuntoportaat.

Kuntoportaiden rakentamisen valmistelu alkaa Kaivokselan liikuntapuiston kupeessa.

Ensimmäisenä jatketaan Mätäojanlaakson ulkoilureittiä tulevien kuntoportaiden juurelle.

Kaivospuistoon rakennetaan uudet kuntoportaat ja niiden alkuun vievä ulkoilureitti.

– Rakentamista jatketaan niin pitkään kuin säät sallivat, mutta työt saatetaan joutua keskeyttämään talven ajaksi. Rakennustöiden on tarkoitus valmistua marraskuussa 2026, tiedottaa Vantaan kaupunki.

Rakennettavat kuntoportaat on suunniteltu siten, että ne sopivat ulkonäöltään puiston maisemaan ja mukailevat maaston muotoja.

Kaivokselan kuntoportaat rakennetaan kahdessa osassa.

Nyt rakennetaan ensimmäinen osa pellon reunalta nykyiselle polulle. Toinen porrasosuus polulta vesitornin juurelle rakennetaan vasta myöhemmin.

Ensimmäisen osan portaat ovat noin 45 metriä pitkät, ja niihin tulee 101 puista askelmaa. Kaiteet maalataan mustanruskeiksi, ja portaat valaistaan myöhemmin kaiteisiin asennettavilla valoilla.

Uusia ulkoilureittejä ja portaille vieviä polkuja ei valaista eikä kunnossapidetä talvisin.

Vantaan kaupungin ensimmäiset kuntoportaat sijaitsevat Simonkylän Möskärinmäellä, ja Hiekkaharjuun rakennettavat Malmimäen kuntoportaat valmistuvat suunnitelmien mukaan loppuvuodesta 2025.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.