Kirkkonummen Masalassa sijaitsevan Villa Hvittorpin korjaushankkeen suunnittelu alkaa vuoden 2025 aikana.
Espoon seurakuntien omistama Villa Hvittorp on ollut pois käytöstä sisäilmassa havaittujen epäpuhtauksien vuoksi ja erityisesti kellarikerroksen maanpaineseinien kosteusrasituksen takia.
Rakennus on kulttuurihistoriallisesti ja rakennustaiteellisesti arvokas, ja sen julkisivu on suojeltu asemakaavalla.
Tavoitteena on, että korjauksen yhteydessä rakennuksen kattorakenteet ja kate korjataan.
Lämmitysjärjestelmä uusitaan siten, että öljylämmityksestä voidaan luopua Espoon seurakuntayhtymän ympäristöohjelman mukaisesti.
– Myös sisäilmatutkimuksissa havaitut talon rakenteelliset ongelmat sekä ilmanvaihdon puutteet korjataan, tiedottaa Espoon seurakuntayhtymä.
Hankkeen suunnittelu käynnistetään vuoden 2025 aikana. Hankkeen valmistumista tavoitellaan vuoden 2026 loppuun mennessä. Rakennus on vielä osin öljylämmitteinen.
Villa Hvittorp sijaitsee Vitträsk-järven rannalla. Rakennuksen ovat suunnitelleet arkkitehdit Herman Gesellius, Armas Lindgren ja Eliel Saarinen.



