Keravan palveluverkkotoimikunnan enemmistö esittää Killan koulun korvaamista uudisrakennuksella, johon sijoitettaisiin myös ruotsinkielinen koulu ja päiväkoti.
Hankkeella kehitetään alueen elinvoimaisuutta ja muun muassa turvataan koripallotoiminnan jatkuminen, mutta osa poliittisista ryhmistä vastustaa investointia peruskouluikäisten lasten määrän laskevan väestöennusteen ja veronkorotuspaineiden vuoksi.
Palveluverkkosuunnitelma ohjaa kaupungin investointeja seuraavan kymmenen vuoden ajan.
– Palveluverkkotoimikunnan enemmistö kannattaa Killan koulun peruskorjaamista siten, että liikuntasali kunnostetaan ja muu osa korvataan uudella koulurakennuksella. Killan koulu uudistetaan kolmisarjaiseksi kouluksi, jolloin koulussa on tilaa kahdelle aloittavalle luokalle ja niiden rinnalla on ruotsinkielinen luokka, tiedotti Keravan kaupunki palveluverkkotoimikunnan kokouksen jälkeen.
Palveluverkkotoimikunta on perustettu 15.12.2025–16.6.2026 väliseksi ajaksi ohjaamaan kunnan palveluverkon valmistelua.
Palveluverkkotoimikunta koostuu poliittisten ryhmien luottamushenkilöistä ja viranhaltijoista ja sitä johtaa kaupunginhallituksen puheenjohtaja Anne Karjalainen.
Keravan kaupunginjohtaja Kirsi Rontu tekee myöhemmin palveluverkkotoimikunnan laatiman ehdotuksen pohjalta esityksen palveluverkkosuunnitelman hyväksymisestä kaupunginhallitukselle ja edelleen kaupunginvaltuustolle.
Ennen päätöksentekoa palveluverkon luonnos on kuntalaisten nähtävillä 8.4–23.4. Nähtävillä oloaikana järjestetään asukastilaisuus, jossa kerätään asukkaiden näkemyksiä palveluverkon luonnoksesta. Sen lisäksi palautetta kerätään sähköisen palautelomakkeen kautta.
Tavoitteena on viedä palveluverkkosuunnitelma päätöksentekoon kaupunginvaltuuston kokoukseen toukokuussa 2026.



