Keravan Keinukalliossa alkaa Keravan ja Sipoon kuntien yhteisten uusien liikuntahallien rakentaminen syksyllä.
Asiasta tiedottaa Tekova Oy, joka on valittu Kerava-Sipoo Liikuntahallit Oy:n toimesta Keravan ja Sipoon yhteisen liikuntahallihankkeen urakoitsijaksi.
Keravan kaupunginhallitus ja Sipoon kunnanhallitus päättivät perustaa Kerava-Sipoo Liikuntahallit Oy -nimisen osakeyhtiön vuonna 2021, kerrotaan Keravan kaupungin nettisivulla.
Hallikokonaisuuteen kuuluu täysimittainen jalkapallohalli sekä lämmin yleisurheilu- ja sisäpelihalli, jossa on 200 metrin kiertävä juoksurata, yleisurheilun suorituspaikat, pelikentät ja muut harjoittelualueet.
Lisäksi kohteeseen tulee molempia halleja palvelevat huoltotilat, joihin sisältyy muun muassa pukuhuoneet, vastaanotto ja tekniset tilat.
Tavoitteena on, että liikuntahallit valmistuvat käyttöön vuoden 2026 alussa.
Tekovan mukaan se valikoitui urakoitsijaksi kilpailutuksen kautta, tarjouksia jätettiin määräaikaan mennessä kuusi kappaletta.