Kerava keskeyttää palkkatuen myöntämisen

Keravan työllisyyspalvelut keskeyttää palkkatuen myöntämisen Keravan ja Sipoon työllisyysalueella 1. kesäkuuta alkaen, koska siihen varattu määräraha on loppumassa.

Kaupunginhallituksen työllisyysjaosto päätti kokouksessaan 28. huhtikuuta, että palkkatuen myöntäminen keskeytetään väliaikaisesti.

– Keskeytys ei koske jo myönnettyjä tukia, vaan aiemmin tehtyjen myönteisten päätösten mukainen maksatus jatkuu normaalisti. Lisäksi 31.5.2026 mennessä saapuneet hakemukset käsitellään normaalisti, ja palkkatukea voidaan myöntää, mikäli hakemus täyttää palkkatuen myöntämisen kriteerit, tiedotti Keravan kaupunki.

Mikäli määrärahoja vapautuu myöhemmin, palkkatuen myöntäminen voidaan käynnistää uudelleen.

Muita taloudellisia tukia on tarjolla työnantajille.

Starttirahan, yli 55 vuotta täyttäneiden työllistämistuen sekä nuorten rekrytointituen myöntämistä jatketaan normaalisti.

Nuorten rekrytointituen hakemuksia alle 30-vuotiaan palkkaamiseksi on saapunut vasta muutamia sen jälkeen, kun tukea ryhdyttiin myöntämään helmikuussa 2026. Tukea on edelleen käytettävissä lähes 30 nuoren palkkaamiseen, kertoi Keravan kaupunki 18. toukokuuta.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.