Kirkkonummen Vesitorninrinteeseen rakennetaan kaksi kuusikerroksista kerrostaloa, joihin tulee yhteensä 59 vuokra-asuntoa.
Kerrostalojen toteuttamisesta ovat sopineet A-Kruunu ja Hartela.
Osoitteeseen Vesitorninrinne 3-7 sijoittuvassa rakennushankkeessa vähennetään ympäristövaikutuksia käyttämällä vähähiilistä betonirunkoa sekä toteuttamalla kohteen lämmitysmuodoksi maalämpö.
Kohteessa käytetään vähähiilisiä ontelolaattoja, hissikuiluelementtejä ja väliseinäelementtejä. Niiden hiilijalanjälki on 15-30 prosenttia pienempi kuin vakiobetonituotteiden.
Vesitorninrinteen rakennuksissa pilotoidaan myös kierrätystiilien käyttöä, mikä vähentää uusien tiilien valmistuksen tarvetta ja tukee kiertotaloutta rakennusalalla. Kierrätystiiliä käytetään Vesitorninrinteen kohteessa sisäänkäyntien muurauksissa.
Kohde toteutetaan erittäin energiatehokkaana A-energialuokkaan.
– Kohteesta tulee laskennallisesti erittäin vähähiilinen, sillä hiilijalanjäljen arvioinnissa Vesitorninrinteen rakennukset saavat matalat lukuarvot. Tämä on ensimmäinen hanke A-Kruunulle, jossa käytetään vähähiilistä betonia, kertoo A-Kruunun kehityspäällikkö Leena Oiva.
– Hankkeen hiilijalanjälkeä saatiin alennettua merkittävästi, kun valitsimme vähähiiliset materiaalit ja maalämmön. Toivomme, että Vesitorninrinteen projekti voi toimia esimerkkinä muille, ja että tällaiset ratkaisut leviävät laajemmin rakennusalalla, sanoo Hartelan hankekehitysjohtaja Emma Grönlund.
Valtion pitkällä korkotuella rahoitetun kohteen rakentaminen käynnistyy joulukuussa ja se valmistuu alkuvuonna 2026.