Veturitori kunnostetaan Itä-Pasilassa

Rauhanasema Veturitorilla

Veturitorin pinnat ja istutusalueet uusitaan, ja alue jäsennellään selkeämmäksi ja viihtyisämmäksi.

Veturitori sijaitsee Ratapihantien ja Junailijankujan välissä. Alueella sijaitsee Rauhanasema, joka on entinen Pasilan rautatieasemarakennus.

Työt alkoivat maanantaina 25. syyskuuta.

– Rauhanaseman ympäristössä kasvavat puut ovat osittain huonokuntoisia, minkä vuoksi noin 15 puuta joudutaan poistamaan kunnostuksen yhteydessä. Elinvoimaisimmat puut säilytetään, tiedotti Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala.

Urakassa istutetaan 18 uutta puuta. Viihtyisyyttä lisätään Rauhanaseman ympäristöön perustettavilla nurmialueilla, uusilla pensasistutuksilla ja muotoon leikatuilla pikkupuilla.

Torialueen länsipäässä olevat nykyiset tukimuurit ja istutusaltaat korvataan uusilla luonnonkivipäällysteisillä muureilla ja altailla. Istutusaltaiden kasvillisuus uusitaan kokonaisuudessaan.

Luvatonta pysäköintiä torialueella pyritään hillitsemään reunakivillä ja kivipollareilla.

Torin kuivatusta parannetaan ja valaistus uusitaan.

Veturitorin kunnostustyön arvioidaan valmistuvan toukokuussa 2024. Urakoitsija on VRJ Etelä-Suomi Oy

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.