Ratikat 2, 4 ja 10 palaavat normaaleille reiteilleen

Bussien lisäksi myös raitiovaunut kulkevat taas Mannerheimintiellä Oopperan ja Töölöntullin välillä 8.9. alkaen.

Mannerheimintien peruskorjaus Runeberginkadun ja Reijolankadun välisellä osuudella Taka-Töölössä valmistuu etuajassa.

Raitiovaunut palaavat takaisin Mannerheimintielle tälle osuudelle maanantaina 8. syyskuuta.

– Mannerheimintien katutöiden toisen vaiheen alue eli Runeberginkadun ja Reijolankadun väli avautuu 8.9. raitioliikenteelle, joten linjat 2, 4 ja 10 palaavat poikkeusreiteiltä normaaleille reiteilleen, kertoo HSL.

Käyttöön palaavat pysäkit nimeltään Ooppera (Mannerheimintiellä), Töölön halli ja Kansaneläkelaitos. Ratikkapysäkit on uusittu Mannerheimintien peruskorjauksessa.

Reijolankadun ja Ruusulankadun tilapäiset ratikkapysäkit poistuvat käytöstä 8. syyskuuta.

Keväällä 2023 alkanut Helsingin tähän asti suurin kadun peruskorjaus on toteutettu kahdessa osassa.

Mannerheimintien peruskorjauksen ensimmäinen vaihe Kiasman ja Oopperan välillä valmistui aikataulussaan syksyllä 2024. Sen jälkeen työt siirtyivät Runeberginkadun ja Reijolankadun välille toiseen eli viimeiseen vaiheeseen.

Helsingin kaupungin mukaan peruskorjauksessa on muun muassa uusittu kadun alla olevat vesiputket, sähkökaapelit ja muu kunnallistekniikka, raitiotiekiskot ja Baanan ylittävä silta sekä rakennettu Mannerheimintielle yksisuuntaiset pyöräväylät.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.