
Munkkivuoren ostoskeskuksen alueen kehittämissuunnitelmat ovat typistyneet neljästä kerrostalosta yhteen kerrostaloon.
Ostoskeskuksen suunnitelmat olivat ensimmäisen kerran nähtävillä keväällä 2020.
Kaavamuutoksen käynnistysvaiheen osallistumis- ja arviointisuunnitelman liitteenä esitettiin suunnitelmaa, jossa uuden ostoskeskusrakennuksen päällä oli neljä uutta kerrostaloa.
– Suunnitelmaa on kehitetty eteenpäin muun muassa saadun palautteen pohjalta. Nyt alueen itäosaan tulee yksi uusi kerrostalo, joka sijoittuu Huopalahdentien varteen, tiedottaa Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala.
Nyt laadittu kaavaehdotus mahdollistaisi 10-kerroksisen asuinkerrostalon rakentamisen.
Munkkivuoren ostokeskuksen kaavaehdotus on ollut nähtävillä 19.5–18.6. kaupungin verkkosivuilla
Asuinrakennuksen ensimmäiseen kerrokseen tulisi suuret ikkunat ja liiketiloja.
Tavoitteena on myös rakentaa ostoskeskuskeskittymään uusi ja laajempi pohjoissiipi nykyisen pohjoissiiven tilalle.
Uusi pohjoissiipi mahdollistaisi ostoskeskuksessa toimivien päivittäistavarakauppojen siirtymisen uusiin ja tarkoituksenmukaisiin tiloihin.
– Tavoitteena on säilyttää ja suojella liikerakennuksen arvokkaimmat osat. Suojeltuun länsiosaan ja suojeltuihin paviljonkeihin sijoitetaan erikoisliikkeitä sekä kahviloita ja ravintoloita.


