Hakaniemensillan uusi liittymä avattiin Kruununhaassa

Uusi liittymä Hakaniemensillan eteläpäästä Siltavuorenrantaan avattiin liikenteelle 25.11.2024. Kuva: Kruunusillat

Kruunusillat-hankkeen rakennustyöt ovat edenneet aikataulussaan, ja lopullisia, katusuunnitelmien mukaisia liikennejärjestelyjä otetaan käyttöön vaiheittain kaikilla työalueilla.

Maanantaina 25.11. avattiin Kruununhaassa, Hakaniemensillan eteläpäässä uusi liittymä Pohjoisranta-kadulta Siltavuorenrantaan.

Uuden liittymän käyttöönoton myötä Pohjoisranta-kadulta pääsee kääntymään Siltavuorenrantaan sekä pohjoisen että etelän suunnista tultaessa. Myös Siltavuorenrannasta pääsee kääntymään Pohjoisranta-kadulle molempiin suuntiin. Uudessa liittymässä on liikennevalot.

Siltavuorenrannan liittymässä on otettu käyttöön myös valo-ohjattu suojatie. Lisäksi Siltavuorenrannan pohjoisreunan jalankulku- ja pyörätie välillä Pohjoisranta – Kirjanpuisto on avattu liikenteelle.

Uuden Hakaniemensillan länsireunan jalankulku- ja pyöräilyväylä avataan liikenteelle arvion mukaan tämän vuoden loppuun mennessä.

Uusi bussipysäkki Pohjoisrantaan

Kruunununhaka on saanut marraskuun loppupuolella uuden bussipysäkin nimeltään Pohjoisranta 25.

Sitä käyttää bussilinja 16 (Rautatientori-Korkeasaari).

Uuden pysäkin käyttöönoton on mahdollistanut Kruunusillat-hankkeen rakennustöiden valmistuminen tällä työalueella.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.