Haagan merkittävä kaavapäätös sai lainvoiman

Haagan liikenneympyrää arkistokuvassa.

Vastustusta herättänyt Haagan ympyrää ja Vihdintietä koskeva asemakaavan muutos on saanut lainvoiman, sillä korkein hallinto-oikeus ei ottanut kaavavalitusta käsittelyynsä.

Asiasta tiedotti Helsingin kaupunki verkkosivuillaan 13. maaliskuuta 2025.

Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi Haagan ympyrän ja Vihdintien asemakaavamuutoksen 30. elokuuta 2023, ja päätöksestä valitettiin Helsingin hallinto-oikeuteen.

– Helsingin hallinto-oikeus hylkäsi valituksen 25.6.2024. Päätöksellään 12.3.2025 korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituslupahakemuksen, kertoo Helsingin kaupunki.

Lainvoiman saanut kaavamuutos osa on läntisen bulevardikaupungin eli Vihdintien kaupunkibulevardin asemakaavoitusta.

– Kaavaratkaisu mahdollistaa Vihdintien pikaraitiotien ja kaupunkibulevardin uusien katu- ja infrajärjestelyjen rakentamisen Huopalahdentien pohjoisosasta Kaupintielle, sekä Haagan perhekeskuksen ja terveys- ja hyvinvointikeskuksen ja kolmen toimitilakorttelin
rakentamisen kahden pikaraitiotien solmukohtaan Haagan ympyrän alueelle, kerrotaan kaavamuutoksessa.

Alueelle on tarkoitus toteuttaa uuden Länsi-Haagan osa-alueen keskus, jossa nykyinen Raide-Jokeri ja tuleva Länsi-Helsingin pikaraitiotie risteävät.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.