Coca-Cola Joulurekka kiertää Suomea nyt kuudetta kertaa.
Tuhansin valoin koristeltu, 19-metrinen ikoninen Joulurekka vierailee ensimmäistä kertaa Itä-Helsingissä, K-Citymarket Eastonin pihalla 5. joulukuuta kello 15.30–19.30.
K-Citymarket Eastonin pihalla 5. joulukuuta järjestettävä joulutapahtuma on osa 12 tapahtuman ja 11 paikkakunnan joulukiertuetta.
Viime vuonna Joulurekka nähtiin kiertueen päätöstapahtumassa Helsingin Rautatientorilla.
Joulurekka tuo jokaiselle kiertuepaikkakunnalle tapahtuman, jossa voi muun muassa kuvata itsensä täydessä valoloistossa olevan rekan vieressä. Tapahtumassa kootaan joulukuusi, johon vierailijat voivat lisätä omat viestinsä ja toivotuksensa.
Tilaisuudessa voi myös nauttia sokeritonta Coca-Colaa. Tyhjillä tölkeillä voi osallistua hyväntekeväisyysrulettiin, josta voi voittaa jouluisia palkintoja. Kaikki tapahtumissa kerättyjen tölkkien pantit lahjoitetaan vähävaraisten lapsiperheiden joulupöydän ruokalahjakortteihin Suomen Punaisen Ristin Hyvä Joulumieli -keräyksen kautta.