Koulumuseo on avattu uudistuneena Espoon keskuksessa

Koulumuseo Lagstad on vanhassa opettajien rakennuksessa. Kuva: KAMU Espoo / Vessi Hämäläinen

KAMU Espoon kaupunginmuseon Koulumuseo Lagstad on avattu uudistettuna yleisölle 21. helmikuuta.

Koulumuseo sijaitsee Espoon keskuksessa osoitteessa Vanha Lagstadintie 4.

Koulumuseo Lagstad toimii entisessä Lagstadin kansakoulun opettajan asunnossa.

Museon toiminta on nyt uudistettu, ja koulumuseossa voi tutustua espoolaisten oppimiseen eri aikoina.

– Lagstad folkskola oli Espoon ensimmäinen kunnallinen kansakoulu, joka aloitti toimintansa vuonna 1873. Koulua käytiin kevätlukukauden 1954 loppuun, jolloin lähelle valmistui uusi koulurakennus, tiedottaa Espoon kaupunki.

Espoossa aloitettiin koulumuseon suunniteltu jo 1960-luvulla, jolloin kouluihin liittyvää esineistöä ja muuta materiaalia alettiin kerätä museon kokoelmiin.

Koulumuseo Lagstad avattiin yleisölle ensimmäisen kerran vuonna 2003 vanhan koulurakennuksen yläkerrassa, jossa se sijaitsi vuoteen 2021 saakka. Lagstadin vanhassa koulurakennuksessa toimii edelleen Esbo hembygdsföreningin kotiseututalo, Lagstad hembygdsgård.

– Lagstad on oppimisen museo ja jokainen museokävijä on oman opintiensä paras asiantuntija. Koulumuseon näyttelyä voikin museovieraat aina täydentää sekä vanhoilla että uusilla tarinoilla ja kokemuksilla oppimisesta.

Koulumuseo on avoinna yleisölle joka kuukauden ensimmäisenä lauantaina.

Koulumuseossa järjestetään yleisölle ja ryhmille erilaisia työpajoja ja tapahtumia. Ryhmäkävijät voivat vierailla Koulumuseossa myös omatoimisesti ja käyttää museon tiloja kokoontumisiin.

Uudistetussa Koulumuseo Lagstadissa saa kirjoittaa perinteiselle liitutaululle. Kuva:
KAMU Espoo / Vessi Hämäläinen
Kouluruoka on ollut Suomessa oppilaille tarjolla jo 1940-luvulta. Kuva:
KAMU Espoo / Vessi Hämäläinen

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.