Mankalan koulun korjaussuunnitelma etenee

Mankalan koulu

Järvenpään opetus- ja kasvatuslautakunta kokoontui syksyn ensimmäiseen kokoukseensa 28. elokuuta.

Lautakunta teki päätöksiä muun muassa perusopetuksen tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmasta, Mankalan koulun peruskorjauksen hankesuunnitelmasta sekä palvelualueen talouden seurannasta.

Opetus- ja kasvatuslautakunta hyväksyi omalta osaltaan Mankalan koulun peruskorjauksen hankesuunnitelman, jossa vaiheet 1 ja 2 toteutetaan yhtenä kokonaisuutena.

Samalla lautakunta päätti esittää Järvenpään kaupunginhallitukselle, että koulun peruskorjaus toteutetaan kokonaisuudessaan kerralla vuosina 2026–2027.

Alkuperäisessä suunnitelmassa sisätilojen ja LVIAS-tekniikan korjaukset eli vaihe 1 ja julkisivun, salaojien sekä pihan uudistukset eli vaihe 2 oli ajoitettu eri vuosille.

Nyt esityksessä hankkeet yhdistetään ja toteutetaan 18 kuukauden aikana. Vihtakadun koulu toimii pääväistötilana. Kustannusarvio on noin 9,95 miljoonaa euroa.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.