Edenredin työsuhde-edut muuttuvat digitaalisiksi vuoden 2026 lopussa.
Paperisten lounas- ja virikesetelien tuotanto alkoi 50 vuotta sitten ja nyt tuotanto on päättymässä vuonna 2026.
Jatkossa henkilöstöedut ovat saatavilla digitaalisessa muodossa.
Edenred tuo lounasedun kokonaisuudessaan 2020-luvulle siirtymällä digitaaliseen palvelumalliin.
Vaikka etuja on ollut mahdollista hyödyntää Edenredin digitaalisten palveluiden kautta jo pitkään, paperiset lounas- ja virikesetelit ovat edelleen olleet käytössä osalla asiakkaista.
Edenredin mukaan asiakkaiden odotukset digipalveluiden osalta ovat kuitenkin muuttuneet, minkä vuoksi Edenred siirtyy käyttämään digitaalisia tuotteita.
Paperisten lounas- ja virkistyssetelien tuotanto päättyy vuoden 2026 loppuun mennessä ja Edenred keskittyy kehittämään digipalveluitaan entisestään.
Tämä muutos heijastaa työelämän laajempaa digitalisoitumista ja kasvavaa painotusta ekologisiin ratkaisuihin.
– Olemme ylpeitä siitä, että olemme olleet osa suomalaista työhyvinvointia jo puolen vuosisadan ajan. Palveluidemme siirtyminen vahvemmin digitaalisiksi on luonnollinen askel kohti kestävämpää ja tehokkaampaa tulevaisuutta – sekä työnantajille että työntekijöille. Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että digitaalisessa muodossa olevilla lounas- ja virikeseteleillä voi maksaa kätevästi eri mobiilimaksutavoillamme ilman huolta paperisten seteleiden katoamisesta tai unohtumisesta kotiin. Muutos tuo asiakkaillemme helppoutta, tarkkuutta ja ympäristöystävällisyyttä, kertoo Edenred Suomen toimitusjohtaja Petteri Poutiainen tiedotteessa.



