Helsingin kaupunginhallituksen elinkeinojaosto on hyväksynyt työllisyydenhoidon Helsinki-lisän myöntämisehtojen uudistamisen.
Elinkeinojaoston päätöksen mukaisesti Helsinki-lisää ei jatkossa myönnetä palkkatuen lisäksi, vaan siitä irrallaan.
Samalla Helsinki-lisän kuukausittainen enimmäistukisumma nostetaan nykyisestä 800 eurosta kuukaudessa 1 500 euroon kuukaudessa koskien päätöksiä, joihin ei ole myönnetty palkkatukea tai 55 vuotta täyttäneiden työllistämistukea.
– Uudistuksella Helsinki yksinkertaistaa työnantajien työllistämisen tukien hakua, kun Helsinki-lisän yhteys palkkatukeen erotetaan. Lisän tasoa myös nostetaan huomattavasti, ja jatkossa työnantajan tarvitsee hakea vain yhtä tukea. Helsinki puuttuu työttömyyteen jo varhain, kun mahdollisuus tukeen voi aueta jo kolmen kuukauden työttömyyden jälkeen, tiedotettiin päätöksen jälkeen.



