Ulkoilujärjestö Suomen Latu ry haastaa jo kymmenennen kerran suomalaiset nukkumaan yön ulkona. Nuku yö ulkona -kampanjaa vietetään Suomen luonnon päivänä 30.8.2025.
Suuren suosion saavuttanut kampanja on aikaisempina vuosina kerännyt lähes 150 000 osallistujaa, ja tänä vuonna tavoite on tehdä siitä kaikkien aikojen suurin.
Uutena elementtinä mukana on leikkimielinen karttalaskuri, jonka avulla selvitetään miten suomalaiset viettävän yön ulkona.
Kampanjan nettisivuilla, www.suomenlatu.fi/nukuyoulkona, voi merkitä tulevan yöpaikan sijainnin tapahtumapäivänä ja tavan, jolla osallistuu kampanjaan.
Laskurista näkee reaaliajassa, miten ja missä suomalaiset juhlivat Suomen luonnon juhlapäivää.
Helpoimmillaan yöpyminen onnistuu omalla parvekkeella tai takapihalla, mutta kokeneemmat konkarit voivat koetella taitojaan Kansallispuistoissa tai jopa erämaa-alueilla.
– Tällä hetkellä laskurissa on jo yli 2 000 ilmoitettua sijaintia ja suosituimmat kaupungit ovat Helsinki, Espoo ja Vantaa. Nukkumispaikoista lähiluonto tai oma takapiha pitää kärkeä, kertoi Nuku yö ulkona -kampanjaa Suomen Ladulla koordinoiva Petteri Tiainen 13. elokuuta.