Linnankoskenpuisto kunnostettiin Taka-Töölössä

Puiston leikkipaikkoja on laajennettu, leikkivälineet on uusittu, ja pienet ja isot lapset ovat saaneet omat leikkialueensa. Kuva: Helsingin kaupunki

Elokuussa 2024 alkanut Linnankoskenpuiston peruskorjaus valmistui heinäkuussa Taka-Töölössä.

Puiston kunnostus oli alun perin kaupunkilaisten ehdotus OmaStadi-hankkeeksi. Ehdotuksessa toivottiin lasten leikkialueen kunnostusta sekä tehokkaampaa valaistusta. Puistoon haluttiin myös lippakioski.

Kaupunkilaisten toiveiden mukaisesti Linnankoskenpuistoon on tehty uusittu ja laajennettu leikkipaikka, aiempaa parempi valaistus sekä lippakioski.

– Lisäksi puisto on saanut uusia perenna- ja pensasistutuksia sekä koirien wc:t, joiden avulla puiston kasvillisuuden ja valaisinpylväiden toivotaan säästyvän jätösten aiheuttamilta vaurioilta. Vessa-alueelta jätökset on myös helppo kerätä roskiin, tiedotti Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala.

Linnankoskenpuiston lippakioskiin on käytetty Nordenskiöldin aukiolta puretun lippakioskin osia.

Lipassa on hyödynnetty vaakapalkkeina vanhan kioskin lipasta löytyneitä ratakiskoja, ja kattorakenteisiin on käytetty vanhoja metallipilareita. Lisäksi lasinen myyntiluukku on korjattu ja käytetty uudelleen.

Idea lippakioskin siirtämisestä Linnankoskenpuistoon oli Helsingin kaupunginvaltuuston aloite. Nykyinen sijainti on aiempaa turvallisempi ja mahdollistaa myös pienen terassin kioskin edessä.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.