Matonpesu merellisellä mattolaiturilla voidaan kuitenkin kieltää tulevaisuudessa.
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta päätti helmikuussa hyväksyä Helsingin matonpesupaikkalinjauksen ja matonpesuverkoston ohjeelliseksi noudatettavaksi tulevaisuudessa.
Lautakunnan kokouksessa tehtiin vastaehdotuksia, joista yksi koski Lauttasaaren mattolaiturin säilyttämistä oleskelukäytössä.
Lautakunta hyväksyi tämän vastaehdotuksen, eikä Lauttasaaren mattolaituria tulisi siis tämän ohjeistuksen mukaan purkaa vaikka matonpesu kiellettäisiin.
Alkuperäisen esityksen mukaan vain Töölön Humallahdessa, Katajanokalla, Kaivopuiston Merisatamassa ja Kruununhaan Tervasaaressa sijaitsevat mattolaiturit olisi säilytetty ja muutettu oleskelulaitureiksi sitten kun laiturit tulevat käyttöikänsä päähän.
– Lautakunta edellytti, että Lauttasaaren mattolaituri säilytetään oleskelukäytössä. Matonpesu laiturilla kielletään ja ohjataan kuivan maan matonpesupaikoille, kerrotaan kaupunkiympäristölautakunnan kokouksen pöytäkirjassa.
Lauttasaaren mattolaituri sijaitsee Katajaharjuntien pohjoispäässä.
Lautakunta päätti alkuperäisen esityksen mukaisesti, että käyttöikänsä päähän tulevia Helsingin kaupungin mattolaitureita ei enää jatkossa korvata uusilla mattolaitureilla. Tulevaisuudessa matonpesu tapahtuisi kaupungin järjestämissä paikoissa ainoastaan kuivalla maalla.
Lautakunta myös haluaa, että oleskelulaitureiksi muutetaan kaikki ne mattolaiturit, joilla on aktiivista oleskelukäyttöä.
– Lautakunta katsoi, että kaupunkikulttuurin ja historian näkökulmasta olemassa olevista mattolaitureista pidetään huolta mahdollisimman pitkään oleskelulaitureina ja niitä korjataan riittävästi, todetaan pöytäkirjassa.
– Matonpesu laitureilla kielletään ja ohjataan kuivan maan matonpesupaikoille. Laiturien poistuessa, korvataan ne uusilla oleskelulaitureilla. Lisäksi lautakunta edellytti, että toimiala pyrkii lisäämään kuivan maan matonpesupaikan myös kantakaupunkiin ensisijaisesti nykyisen mattolaiturin läheisyyteen.



