Katajanokalle viime vuonna valmistunut hotelli- ja toimistorakennus Katajanokan Laituri on ehdolla Arkkitehtuurin Finlandia -palkinnon saajaksi.
Laiturin suunnittelivat Anttinen Oiva Arkkitehtien vastaava arkkitehti Selina Anttinen, Vesa Oiva ja pääsuunnittelija Teemu Halme.
Palkinnon saajaksi on ehdolla kaikkiaan neljä rakennusta. Muut ehdokkaat ovat Finlandia-talon peruskorjaus, Töölön asuinkerrostalo Meander sekä Vuosaaren biolämpölaitos.
Arkkipiispa Tapio Luoma julkistaa tämän vuoden Arkkitehtuurin Finlandia -palkinnon saajan 6. lokakuuta.
– Vuodesta 2014 lähtien myönnetty Arkkitehtuurin Finlandia -palkinto on Suomen arvostetuin arkkitehtuuripalkinto. Palkinnon tarkoitus on lisätä arvostusta luovaa, korkealuokkaista arkkitehtuuria kohtaan sekä nostaa esille arkkitehtuurin kulttuurista arvoa ja hyvinvointia lisäävää merkitystä, tiedottaa Suomen Arkkitehtiliitto ry.



