Kaartinkaupunkiin kaavaillaan yksisuuntaisia katuja

Kluuvikatu on keskeinen osa Helsingin liikekeskustaa, jota kehitetään kaupungin mukaan entistä viihtyisämmäksi jalankulkuympäristöksi. Kuva: MASU Planning

Nykyisten katujen yksisuuntaistaminen liittyy laajempaan Kluuvin ja Kaartinkaupungin liikenne- ja kaupunkitilasuunnitelmaan.

Helsingin kaupunki suunnittelee mittavia muutoksia Helsingin keskustan liikenneyhteyksiin.

Kluuvin ja Kaartinkaupungin liikenne- ja kaupunkitilasuunnitelman tavoitteena on määritellä, missä ja minkälaisia parannuksia kaupunkitilaan tehdään sekä miten liikkuminen on sujuvampaa eri kulkumuodoilla.

– Alueella suunnitellaan muun muassa kävelyalueiden parantamista, katuverkon suuntaisuuksia sekä kadun varren tilanjakoa esimerkiksi pysäköinnin, kuormauspaikkojen ja katuvihreän välillä. Suunnitelma tukee omalta osaltaan kaupungin tavoitteita siitä, että keskusta olisi houkuttelevampi paikka saapua ja viettää aikaa, tiedottaa kaupunkiympäristön toimiala.

Suunnittelun lähtökohtana toimii ydinkeskustan liikennejärjestelmäsuunnitelma.

Siinä Kaivokatu päätettiin muuttaa joukkoliikennekaduksi, jossa kulkevat ainoastaan raitiovaunut, kävelijät ja pyöräilijät. Samalla keskustan poikittainen autoliikenne keskitetään Esplanadeille, jossa on jatkossakin kaksi ajokaistaa suuntaansa.

Valmistuneissa suunnitelmaluonnoksissa ehdotetaan pitkä lista muutoksia myös nykyisiin ajoyhteyksiin.

Luonnoksissa ehdotetaan, että Kaartinkaupungin katuja, kuten Ludviginkatu, Rikhardinkatu ja Kasarmikatu, muutettaisiin yksisuuntaisiksi. Kaupunkiympäristön toimialan perusteluna on, että siten läpiajo Kaartinkaupungin kautta ei olisi houkuttelevaa ja alueen asuinkaduilla olisi rauhallista liikkua ja asua.

Kluuvin puolella suunnitelmaluonnosten mukaan Fabianinkatu voitaisiin katkaista autoliikenteeltä Esplanadin puiston ja Kirkkokadun välillä. Pohjois- ja Eteläesplanadin poikkikaduille lisättäisiin ylijatkettuja jalkakäytäviä, mikä myös selkeyttäisi Esplanadien roolia pääkatuverkkona.

Suunnitelmassa myös esitetään, että Unioninkatu muutettaisiin kaksisuuntaiseksi Aleksanterinkadun ja Pohjoisesplanadin välillä. Tällöin se olisi selkeämpi osa autoliikenteen pääverkkoa, sillä nykyisin Unioninkatu on jo kaksisuuntainen Aleksanterinkadusta pohjoiseen.

Yliopistonkatu puolestaan muutettaisiin pihakaduksi, jolloin kadulla olisi edelleen mahdollista liikkua autolla, mutta sinne voitaisiin lisätä istuskelupaikkoja ja matalia istutuksia.

Yhdessä suunnitelmavaihtoehdossa esitetään muutoksia myös Erottajankadulle ja Pienelle Roobertinkadulle, jotta kaupungin mukaan myös näiden katuosuuksien viihtyisyys paranisi ja alueet liittyisivät vahvemmin osaksi käveltävää keskustaa.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.