Itäkeskuksen metroaseman kunnostus alkaa

Metroaseman sisätiloissa uusitaan, valaistusta, opasteita ja liukuportaita sekä parannetaan turvallisuusjärjestelmiä. Kuva: Kaupunkiliikenne Oy

Itäkeskuksen metroaseman kunnostuksen ensimmäisessä vaiheessa uusitaan Tallinnanaukiolla sijaitsevien lippuhallien ja huoltorakennuksen kattojen vesieristeet.

Seuraavassa vaiheessa loppuvuodesta 2025 aloitetaan kunnostamaan lippuhallien julkisivuja ja sisätiloja.

Sisätiloissa saneerataan pintoja, uusitaan valaistusta, opasteita ja liukuportaita sekä parannetaan turvallisuusjärjestelmiä.

Metroaseman bussiterminaalin katoksia ja piha-aluetta lippuhallien ympäristössä kunnostetaan kevät- ja kesäkaudella 2026.

– Työt pyritään toteuttamaan siten, että matkustajille aiheutuvat haitat ovat mahdollisimman vähäiset, kerrotaan Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:n tiedotteessa.

Hankkeen tavoitteena on kunnostaa Itäkeskuksen metroasemaa siten, että aseman teknisten järjestelmien toimintavarmuus ja asemaympäristön viihtyisyys voidaan taata monen vuoden ajaksi.

Itäkeskuksen metroasema on otettu käyttöön 1982 yhtenä Helsingin metrojärjestelmän alkuperäisistä asemista.

Asema ja sen yhteydessä sijaitseva bussiterminaali ovat Kaupunkiliikenteen mukaan yleisilmeeltään vanhentuneet ja huonokuntoiset.

Aseman sisäänkäyntien yhteydessä sijaitsevista liukuportaista osa on käyttöikänsä päässä ja toiset vaativat peruskorjausta.

– Nyt tehtävät toimenpiteet on suunniteltu erityisen kustannustehokkaiksi: tulevaisuudessa suunniteltu laajamittainen aseman uudistushanke halutaan toteuttaa osana Itäkeskuksen alueen laajempaa kehitystä, tiedotteessa todetaan.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.