Espoon keskuksessa sijaitseva lukio kasvatti suosiotaan

Näkymä Espoon keskuksessa arkistokuvassa.

Ensisijaisesti Kuninkaantien lukioon hakeneiden määrä kasvoi tänä keväänä 34 henkilöllä edellisvuodesta.

Espoon kaupungin suomenkielisiin lukioihin oli tänä keväänä ensisijaisia hakijoita yhteensä 2707.

Viime vuonna hakijoita oli 2599, joten tänä keväänä kasvua oli 108 hakijaa.

Ensisijaisia hakijoita suhteessa aloituspaikkoihin oli nyt 1,12, kun vuonna 2025 vastaava luku oli 1,21.

Hakijamäärät nousivat eniten viime vuoteen verrattuna Matinkylän lukiossa, jossa ensisijaisten hakijoiden määrä kasvoi lähes sadalla hakijalla.

Listan toisella sijalla on Tapiolan lukio ja kolmannella sijalla Espoon keskuksessa sijaitseva Kuninkaantien lukio.

Kuninkaantien lukioon oli nyt keväällä 2026 ensisijaisia hakijoita 233 kun keväällä 2025 heitä oli 199. Kasvua on 17,1 prosenttia.

Myös aloituspaikkojen määrä on noussut Kuninkaantien lukiossa. Kun vuonna 2025 aloituspaikkoja oli 184 niin nyt niitä on 230.

Espoon lukioiden opiskelijamäärä on kasvanut usean vuoden ajan. Espoon kaupungin suomenkielisten lukioiden aloituspaikkamäärää nostettiin viime vuodesta 262 aloituspaikalla.

Aloituspaikkoja on lukuvuodelle 2026–2027 Espoon kaupungin suomenkielisissä lukioissa 2413.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.